شهردار کلات تاکید کرد؛ لزوم ایجاد زیرساختهای لازم برای ماندگاری گردشگر در کلات نادری

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ تعداد بازدید: ۳۸۳

شهردار کلات اظهار کرد: به دلیل نبود زیرساختهای اقامتی لازم و کوتاه بودن زمان ماندگاری گردشگران و طبیعتگردان، استفاده بهینه ای از ظرفیتهای منطقه در جهت رونق صنعت گردشگری، درآمدزایی و اشتغال نشده است.

شهردار کلات اظهار کرد: به دلیل نبود زیرساختهای اقامتی لازم و کوتاه بودن زمان ماندگاری گردشگران و طبیعتگردان، استفاده بهینه ای از ظرفیتهای منطقه در جهت رونق صنعت گردشگری، درآمدزایی و اشتغال نشده است.

مسعود میراب در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: شهر کلات با حدود 7 هزار و 500 نفر جمعیت در 145 کیلومتری شهر مشهد واقع شده و از قدمت تاریخی زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به ظرفیتهای فراوان گردشگری در شهر کلات نادری، افزود: جاذبه های تاریخی و طبیعی از جمله کاخ خورشید، مسجد کبود، بند نادری، برج ارغون شاه، آبشارقره سو در شهر کلات و همچنین ییلاقات ارتکند، بابارمضان، آبگرم و ... در سطح شهرستان، از جاذبه های زیبا و بکر کشور هستند که این منطقه را زینت داده اند.

شهردار کلات این شهر را به کلکسیونی از آثار تاریخی، جاذبه های گردشگری، محصولات کشاورزی، دامی و صنایع دستی منحصر به فرد، تعبیر کرد و ادامه داد: نزدیکی این شهر از نظر مسافت به مشهد ظرفیت خوبی است که این منطقه را به یک هدف گرشگری تبدیل کرده است، اما تاکنون مردم این شهر از ظرفیت شهرت نام کلات نادری استفاده چندانی نکرده اند.

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود زیرساختهای لازم و فضاهای مناسب به عنوان بازارهایی برای فروش و عرضه محصولات مختلف بومی، باعث شده شهروندان کلات به عنوان تولید کنندگان بسیاری از محصولات لبنی، باغی و کشاورزی مرغوب و مشهور، منافع خوبی از این منابع ارزشمند نداشته باشند و کاهش انگیزه و نبود درآمد کافی برای مردم، مهاجرت را به دنبال داشته باشد.

میراب بیان کرد: در همین راستا برنامه ریزی خوبی برای استفاده بهینه از ظرفیت تردد حجم قابل توجه گردشگران و مسافرانی که برای بهره مندی از تفرجگاههای شهرستان به کلات سفر میکنند، در دستور کار قرار داده ایم.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی در جهت کسب درآمد های پایدار در حوزه مدیریت شهری، افزود: دیدگاه های جدیدی در مجموعه شهرداری و شورای شهر کلات ایجاد شده به طوری که به موضوع جذب گردشگر و رونق این صنعت در شهرستان به عنوان یک دغدغه جدی در جهت ایجاد زیرساختهایی برای ماندگاری هرچه بیشتر مسافر و ایجاد اشتغال، نگریسته می شود.

شهردار کلات در ادامه به نیاز این شهرداری و همچنین روستاهای مختلف شهرستان به فرآورده های بتنی به منظور اجرای طرح های هادی اشاره و عنوان کرد: با توجه به فراهم بودن مواد اولیه لازم، مکان مناسب، نیروی نیازمند به اشتغال و بازار مصرفی که در منطقه وجود دارد، تلاش داریم با جذب سرمایه گذار در قالب یک طرح مشارکتی، مرکزی را برای تولید محصولات بتنی مانند جدول، بلوک سیمانی و  ... در کلات ایجاد کنیم.

میراب با بیان اینکه بسیاری از شهرداریها برای اجرای برنامه های خود نیازمند کمک سازمان همیاری هستند، عنوان کرد: فلسفه وجودی این سازمان توانمندسازی شهرداریهای کم برخوردار و تامین نیازمندهای آنها است، لذا با توجه به برنامه ها و رویکرد های مجموعه شهرداری و شورای شهر، این نهاد می تواند در تحقق هرچه بهتر و مطلوبتر برنامه ها و کمک به مدیریت شهری در کلات موثر باشد.

وی بر لزوم در نظرگرفتن بسته های حمایتی برای شهرداریهای کوچک تاکید و بیان کرد: قطعا با نظارت، کنترل و نگاه تخصصی خوب واحد های فنی سازمان همیاری، تعامل شهرداریها با این نهاد در جهت تامین کالاها، تجهیزات، خدمات و تمامی نیازمندیهای حوزه شهری خود به مراتب راحتر و مطمئن تر از دیگر تامین کنندگان خواهد بود.

شهردار کلات در پایان به ظرفیت آب و هوایی مطلوب شهرستان کلات و  امکانات این شهرداری برای کشت گل و گیاهان مصرفی در حوزه شهری اشاره و عنوان کرد: با توجه به نوع تعاملات سازمان همیاری با تمامی شهرداری های استان و  وجود پتانسیل تولید برخی محصولات مورد نیاز و پر مصرف در حوزه زیباسازی شهری در شهرهای کوچک، می توان بسیاری از نیازهای استان به ویژه کلان شهری چون مشهد مقدس را در زمینه های گوناگونی ازجمله گل، گیاه، فرآوردهای بتنی، شن، ماسه و ... با مرکزیت و هماهنگی سازمان همیاری و از طریق واحدهای تولیدی تحت مدیریت شهرداریها، تامین کرد./م.ا/1708/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا