شهردار کاشمر تاکید کرد؛ لزوم توجه ویژه سازمان همیاری به همه شهرداریهای خراسان رضوی

۱۳۹۶/۸/۱۷ تعداد بازدید: ۳۸۱

شهردار کاشمر اظهار داشت: سازمان همیاری باید توجه ویژه ای به شهرداری ها داشته و متناسب با پارامترهای خاص، خدماتی عادلانه همانند شهرداری های کلان شهرهایی چون مشهد به تمام حوزه مدیریت شهری استان ارائه دهد.

 شهردار کاشمر اظهار داشت: سازمان همیاری باید توجه ویژه ای به  شهرداری ها  داشته و متناسب با پارامترهای خاص، خدماتی عادلانه همانند شهرداری های کلان شهرهایی چون مشهد به تمام حوزه مدیریت شهری استان ارائه دهد.

جعفر سلیمانی در گفتگو باروابط عمومی سازمان همیاری شهردار یهای خراسان رضوی گفت: کاشمر با هزار و 500 هکتار وسعت و 100و پنج هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۱۵ کیلومتر از جنوب غربی مشهد،  قراردارد و چهارمین شهر زیارتی کشور و دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی است که سالانه حدود 3 میلیون زائر برای زیارت 2 امامزاده عظیم الشأن از اخوان شریف امام رضا(ع) به آن سفر میکنند.

وی بااشاره به اهمیت شهر کاشمر به دلیل حضور آرامگاه شهید مدرس، بیان کرد: همه ساله روز بزرگداشت مجلس نیز در آذرماه با حضور مقامات کشوری از مجلس شورای اسلامی ایران در کاشمر برگزار می شود که یک جایگاه خاص ملی به این شهر تاریخی حدود 2 هزارساله، داده است.

شهردار کاشمر ادامه داد: با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص این شهر که از شمال به ارتفاعات کوهسرخ و جنوب به کویر منتهی است، پهنه خدماتی شهری ما به مردم شریف این شهر محدود  به همان هزار و پانصد هکتار می باشد اما کثرت زائرین و گردشگران زیرساختهای متناسب خود را طلب میکند.

سلیمانی افزود: تقریبا در حدود 100 هکتار فضای سبز در محدوده شهری و  100  هکتار  فضای سبز درحریم شهر خدمات رسانی های مختلفی توسط شهرداری انجام و برای استفاده زائرین و مجاورین آماده سازی می شود.

وی عنوان کرد: بافت فرسوده شهری کاشمر حدود۳۰۰ هکتار و بافت حاشیه ای آن حدود 157 هکتار می باشد، که در 20 محور فعالیتهای عمرانی، زیرساختی و زیربنای در سطح شهر انجام  و امیدواریم کیفیت خدمات، سکونت، محیط و منظر شهری این منطقه را تقویت کنیم.

سلیمانی  بیان کرد: هم افزایی خوبی در شهرداری کاشمر با  برخی دستگاه های اجرایی مانند  استانداری، مجموعه اداره کل و وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته است که امیدواریم این همراهی ها در مسیر روبه توسعه شهرمان، ادامه داشته باشد.

وی اظهار کرد: این اقدامات تقریبا با 35 میلیارد بودجه که 60 درصد آن عمرانی و بقیه جاری می باشد در شهرداری کاشمر در حال اجراست؛ ما از جمله  شهرداریهای هستیم که در ایام رکود اقتصادی با تلاشها 4 ساله و رویکردی که  در مجموعه مدیریت شهری وجود داشته توانسته ایم در بودجه خود رشد حدود 300 درصدی نسبت به سال 92 داشته باشیم و امیدواریم در سال 97 نیز همین روند ادامه پیدا کند.

شهردار کاشمر در خصوص استفاده از ظرفیتهای سازمان همیاری نیز، گفت: پروژه های مختلفی در 7 حوزه در سطح شهر در حال اجراست که در چند مورد آن مانند مبلمان شهری،  ساماندهی جداره ها و کف سازی شهری و زیرساختهای گردشگری و زیرساخت های حمل و نقل و و فرهنگی از توان سازمان همیاری استفاده میکنیم.

وی عملیات طرح روشنایی بلوار سید مرتضی کاشمر را نیز به عنوان یک پروژه بزرگ و مهم که می توان از  ظرفیتهای سازمان همیاری در آن بهره جست عنوان کرد و ادامه داد: شهرداری کاشمر برای انجام اقدامات خود تقریبا سالانه 10 هزار تن سیمان و حدود  هزار تن آهن و میلگرد نیاز دارد که با توجه به توانمندیهای اقتصادی و بازرگانی سازمان همیاری می تواند در این حوزه یاری گر ما باشد.

سلیمانی در خصوص ظرفیتهای سرمایه گذاری شهر کاشمر، گفت: پیشنهاد می کنم در صورت وجود پشتیبانی های حاکمیتی، اجرای باند دوم سه راهی شادمهر به کاشمر به عنوان یک سرمایه گذاری توجیه پذیر با هزینه ای حدود 30 میلیارد تومان با نگاه ویژه به توان عمرانی مطلوب سازمان همیاری بررسی شود تا به نوعی علاوه بر آورده های مناسب برای این نهاد اقتصادی، در جهت حل مشکلات مردم نیز گامی موثر برداشته شده باشد.

وی افزود: در حوزه گردشگری نیز پروژه های اقتصادی خوبی در کاشمر شناسایی و نیاز سنجی شده است که به عنوان مثال طرح دهکده گردشگری این شهر با حدود 40 هکتار وسعت در منطقه خوش آب و هوایی در شمال زیارتگاه سید مرتضی و منتهی به ارتفاعات کوهسرخ واقع شده، این آمادگی وجود دارد که از مشارکت و همکاری سازمان همیاری در آن استفاده شود.

نماینده شهرداران استان در شورای سازمان همیاری شهرداری های خراسان رضوی، ادامه داد: یکی از چالش های پیش روی شهرداریها در مراوده با این سازمان و استفاده از توانمندی های آن به عنوان یک نهاد یاری گر و همیار درحوزه مدیریت شهری، نبود درک متقابل در حوزه منابع مالی است که می توان دلیل آن را تنگناهای اقتصادی ناشی از رکود سالهای اخیر در هر دو مجموعه عنوان کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر شهرداریها در شرایط تنگنای اقتصادی قرار دارند و شاید هیچ بنگاه اقتصادی همانند سازمان همیاری و حتی بخش خصوصی، کمتر حاضر به ارائه خدمات با تسهیلات و شرایط خاص به آنها باشند.

 شهردار کاشمر اظهار داشت: به فضل خداوند متعال،  با تلاش همکاران شهرداری و تدبیر و حمایت شورای محترم اسلامی شهر شهرداری کاشمر توانسته ایم، امید به توسعه و رفع مشکلات را در جامعه شهروندی خود زنده نگه دارد.

سلیمانی خاطر نشان کرد: قطعا بهبود و افزایش تعاملات مسئولان ارشد سازمان همیاری با شهرداران، تغییر نگرش، رویکرد ها و توجه مطلوب به شهرداریها،  دیدگاه مثبت متقابل را باعث خواهد شد  و مانند همیاری و همکاری های مطلوبی که با شهرداری مشهد به عنوان یکی از کلانشهرهای مهم کشور انجام می شود می تواند، نقش موثری در کمک به دیگر شهرداریهای استان در شهرهای دور و نزدیک، بزرگ و کوچک ، برخوردار و کم برخوردار خراسان رضوی داشته باشد لذا از این حیث نیز درخواست اهتمام و جدیت داریم و امیدواریم نقش موثرترسازمان همیاری شهرداریها را در دوره پنجم شاهد باشیم/م.ا/1649/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا