شهردار لطف آباد؛ بزرگترین مجتمع گلخانه ای در لطف آباد احداث می شود

۱۳۹۶/۱۱/۲۱ تعداد بازدید: ۴۳۹

شهردار لطف آباد با اشاره به ظرفیت جمعیتی حدود750 میلیون نفری آسیای میانه به عنوان بازاری مناسب از پیگیری ها برای احداث بزرگترین مجتمع تولید محصولات گلخانه ای در این شهر خبر داد.

 شهردار لطف آباد با اشاره به ظرفیت جمعیتی حدود750 میلیون نفری آسیای میانه به عنوان بازاری مناسب از پیگیری ها برای احداث بزرگترین مجتمع تولید محصولات گلخانه ای در این شهر خبر داد.

مرتضی هاشم نیا در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: شهر مرزی لطف آباد، آخرین نقطه شهری در شمال شرقی کشور است که از مرکز شهرستان درگز 22 کیلومتر و از مشهد 270 کیلومتر فاصله دارد.

وی با اشاره به تاسیس شهرداری لطف آباد از سال 1341 افزود: این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور است که در خصوص سبقه و قدمت آن می توان به احداث مدرسه سنایی به عنوان دومین مدرسه کشور پس از دارالفنون در اصفهان اشاره داشت.

شهردار لطف آباد به مجاروت این شهر با کشور ترکمنستان و فعال بودن گمرک در آن اشاره و عنوان کرد: در حوزه فعالیتهای پایانه مرزی و ترانزیت کالا این شهر در رتبه سوم کشور قرار دارد که ظرفیت خوبی را در منطقه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به کاهش جمعیت این شهر به دلیل شرایط اقتصادی و مشکلات معیشتی، بیان کرد: در گذشته جمعیت این شهر حتی به 17 هزار نفر هم میرسید ولی اکنون جمعیت ثابت شهر حدود 2 هزار نفر است و به همین اندازه روزانه افرادی برای مبالادات مرزی و ارائه و دریافت خدمات گمرکی به صورت شناور در لطف آباد تردد دارند.

هاشم نیا به عبور و مرور بالغ بر 400 کامیون تریلر در لطف آباد اشاره کرد و ادامه داد: بالغ بر 74 شرکت حمل و نقل فعال در لطف اباد نمایندگی دارند و  فعالیتهای گمرکی انجام می دهند که مجموعه شهرداری برای ارائه خدمات به آنان تلاش می کنند.

وی با تاکید بر وجود ظرفیت های مناسب برای ایجاد یک مجتمع گلخانه ای بزرگ در لطف آباد، عنوان کرد: با هماهنگی و همراهی خوبی که بین شورای شهر، شهرداری، فرمانداری، گمرک، پایانه، جهاد سازندگی و نهاد های مرتبط با این موضوع در لطف آباد وجود دارد و تشکیل یک شورای سرمایه گذاری در شهر و دعوت از نخبگان و صاحبنظران و حمایتهای اعضای شورای شهر لطف آباد  به صورت جدی به دنبال راه  اندازی این مجتمع هستیم تا به نوعی در کاهش دغدغه بسیاری از  شهروندان در زمینه اشتغال و معیشت در این شهر مرزی محروم کمک شود.

شهردار لطف آباد با اشاره به جانمایی زمینی به مساحت 3 هکتار همراه با تمامی امکانات زیربنایی لازم از جمله چاه موتور، برق، آب شرب، گاز، مخزن آب و ساختمان آماده با 200 متر زیربنا که نیازمندی های اولیه احداث این گلخانه را مرتفع می کند، افزود: جمعیت حدود 750 میلیون نفری آسیای میانه بازار مناسبی را برای محصولات تولیدی این مجتمع فراهم خواهد کرد؛ علاوه بر آن، وجود پایانه مرزی و تسهیل ترانزیت و صادرات این تولیدات، شرایط خوبی را برای تحقق اهداف ما در حوزه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه با عملیاتی شدن این طرح ایجاد خواهد کرده است.

وی با اشاره به آمادگی این شهرداری برای جلب مشارکت ها در اجرای این پروژه، عنوان کرد: مطالعات اولیه و تدوین طرح توجیهی احداث این مجتمع در حال انجام است که بر اساس برآورد ها، برای احداث هر هکتار از این گلخانه حدود 300 میلیون تومان اعتبار نیاز است که قطعا سازمان همیاری شهرداریهای استان می تواند با بهره گیری از توانمندیهای اقتصادی و سرمایه گذاری خود با یک توجیه اقتصادی خوب در این حوزه یاری گر ما باشد.

هاشم نیا با درنظر گرفتن نگاه تاریخی، فرهنگی و گردشگری در کنار پیش بردن طرح هادی شهر لطف آباد، عنوان کرد: وجود امام زاده محمد دیباج، شیلگان دره، طبیعت زیبا و حتی پتانسیل بازارچه مرزی، ظرفیتهای جذابی است که می توان در جذب گردشگر به این منطقه موثر باشد.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی های سازمان همیاری در امور مربوط به جایگاه کنترل سوخت مرزی این شهر با شهرداری لطف آباد، اظهار کرد: این جایگاه برای کنترل سوخت مرزی در سال 85 از گمرک خارج شد و در زمین شهرداری قرار گرفت که تا سال 96هیچ گونه عایدی برای شهرداری نداشت، اماخوشبختانه با واگذاری مدیریت و کنترل آن به سازمان همیاری، انتظار داریم این نهاد به عنوان برادر بزرگتر ما توجه صمیمانه و بیشتری به شهرداری داشته باشد.

شهردار لطف آباد با اشاره به توانمندی خوب سازمان همیاری در تامین نیازهای مرتبط با مدیریت شهری در استان، عنوان کرد: رویکرد اصلی ما در شهرداری، استفاده حداکثری از این ظرفیت قابل اطمینان و تسهیلات قابل ارائه توسط سازمان همیاری است که با توجه به نیازهای اساسی ما در حوزه ماشین آلات، ایجاد شن شویی و... مشارکت و همیاری منعطف و موثری را  از این نهاد درجهت رشد و توسعه شهر باباجق قهرمان راشاهد باشیم./ م.ا/1692/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا