شهردار باجگیران تاکید کرد؛ باید نگاه ویژه ای به شهرهای مرزی و محروم کشور شود

۱۳۹۶/۱۱/۱۸ تعداد بازدید: ۳۷۱

شهردار باجگیران اظهار کرد: با توجه به نقش بسزای شهروندان مرزنشین در حفظ امنیت کشور باید خارج از هرگونه ضوابط، توجه ویژه ای به شهرهای مرزی و محروم کشور انجام شود.

 شهردار باجگیران اظهار کرد: با توجه به نقش بسزای شهروندان مرزنشین در حفظ امنیت کشور باید خارج از هرگونه ضوابط، توجه ویژه ای به شهرهای مرزی و محروم کشور انجام شود.

علی مظفری در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت:  شهرداری باجگیران به عنوان یکی قدیمی ترین شهرهای خراسان که در نقطه صفر مرزی با کشور ترکمنستان قرار دارد، از سال 1308 تاسیس شده است و در روزگاران گذشته با جمعیتی حدود 12 هزار نفر از امکانات و پویایی اجتماعی و اقتصادی خاصی برخوردار بوده است.

وی افزود: ، به دلیل وجود گمرک در این منطقه بسیاری از مردم به فعالیتهای خدماتی  و تجاری مشغول بوده اند، اما اکنون عمده فعالیت مردم شهر و روستاهای تابعه به کشاورزی و دامپروری معطوف است.

شهردار باجگیران به محدودیتهای ایجاد شده از سال 1391 در این شهر،اشاره و عنوان کرد: همجواری با عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان و تغییر رویکردها باعث شد که با محدود شدن عبور و مرور کامیون های ترانزیت از این مرز، رونق و پویایی منطقه از بین برود و با مهاجرتهای صورت گرفته، با کاهش چشمگیر جمعیت مواجه باشیم به طوری که جمعیت ثابت شهر بر اساس آخرین سرشماری سال 95،  حدود 600 نفر ثبت شده است.

وی جمعیت شناور روزانه شهر باجگیران را حدود 2 هزار نفراعلام و بیان کرد: در همین شرایط دشوار، شهرداری بنا به وظایف و رسالتهای خود؛ باید خدمات گسترده ای را در حوزه های مختلف شهری به شهروندان ارائه  دهد که این مستلزم وجود منابع مالی کافی است.

مظفری ادامه داد: شرایط فعلی و کاهش جمعیت ثابت برای شهر باجگیران بیشترین ضربه را در توزیع  اعتبارات به شهرداری وارد کرده است، چرا که به لحاظ ضوابط قانونی جمعیت یکی از شاخص های اختصاص اعتبارات در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل تاثیرات این محدودیت ها و توقف ساخت و سازها در شهر تنها کمتر از 5 درصد منابع درآمدی شهرداری از ظرفیتهای داخلی شهر تامین می شود، عنوان کرد: تلاش کرده ایم با تامین هزینه برنامه های اجرایی شهرداری از منابع دیگر به نوعی به حفظ و افزایش جمعیت در شهر مرزی باجگیران کمک کنیم.

شهردار باجگیران اظهار کرد: قطعا مسئولان باید با بازنگری در قوانین در جهت پویایی و زنده نگه داشتن شور و نشاط اجتماعی و اقتصادی در شهرهای مرزی و محروم کشور، خارج از ضوابط قانونی فعلی، نگاه ویژه تری را به این مناطق داشته باشند.

وی بر لزوم ایجاد اشتغال و زیرساختهای شهری مناسب برای جلوگیری از عدم مهاجرت مرزنشینان تاکید و عنوان کرد: قطعا حضور شهروندان در شهرهای مرزی به عنوان  بهترین حافظان امنیت کشور، موثرترین عنصر در حفاظت از منافع کشور در این حوزه خواهند بود.

مظفری بااشاره به نیاز مبرم این شهر به جایگاه سوخت، عنوان کرد: اقدامات اولیه ای توسط شهرداری برای احداث یک جایگاه سوخت در ابتدای ورودی شهر باجگیران با 50 درصد پیشرفت کار انجام شده، اما به دلیل نبود منابع مالی و عدم حضور سرمایه گذار، ادامه اجرای آن به عنوان یک خدمت مهم به شهروندان منطقه، متوقف شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود این جایگاه مردم شهر باجگیران و روستاهای نزدیک به آن برای سوخت گیری اتومبیلها و ادوات کشاورزی خود حدود160کیلو متر مسیر رفت و برگشت تا قوچان را طی می کنند، که نیاز داریم از شهرداری به عنوان نهادی که در جهت ارائه این خدمت، اقدام کرده است، حمایتهای لازم صورت گیرد.

شهردار باجگیران به استقبال خوب گردشگران در فصول گرم سال از جاذبه های بکر و زیبای این منطقه اشاره کرد و گفت: ظرفیتهای گردشگری باجگیران از جمله دره های زیبای شمخال، بردر، شاهرک و دربادام با برخورداری از رودخانه ها و چشمه های جاری، ارتفاعات و مراتع سرسبز و سرشار از انواع گیاهان دارویی، زرشک و ... می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری های مشارکتی در جهت درآمدزایی و ارائه خدمات مطلوب تر به مسافران در راستای رونق صنعت گردشگری و کمک به اشتغال مردم این شهر مرزی باشد.

وی ادامه داد: وجود گمرک و بازارچه مرزی نیز می تواند ظرفیت خوبی را برای ایجاد کارگاه ها و کارخانجات زود بازده در حوزه برخی محصولات صادراتی در باجگیران ایجاد کند که این امر باید در مواقع بروز محدودیتهای مرزی، در جهت رفع مشکلات اشتغال و اقتصاد مردم منطقه، مورد توجه مسئولان و سرمایه گذاران دولتی و حتی خصوصی قرار گیرد.

مظفری با تاکید بر اهمیت نقش سازمان همیاری در کمک به اجرای طرح ها و برنامه های حوزه شهری و اقتصادی شهرداریهای کم برخوردار و مرزی استان، بیان کرد:  این نهاد به عنوان همیار شهرداریها می تواند در کنار توجه به مسائل اقتصادی، با مطالعه و برنامه ریزی و همچنین شناسایی فرصتها و ظرفیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری مختلف، در کنار شهرداریهای محروم قرار گرفته و با تدوین طرح های مشارکتی در جهت تقویت آنها تلاش کند.

وی پیشنهاد کرد: سازمان همیاری شهرداری های می تواند با شناسایی تمامی ظرفیتهای و توانمندیهای مختلف شهرداریهای استان و ساماندهی آنها، بسیاری از نیازمندیهای شهرداریها را از خود آنها تامین کند که این امر اثر بسزایی در ارتقاء تعاملات بین شهرداریهای استان به ویژه شهرداریها مجاور در هر شهرستان خواهد داشت./.م.ا/1691/

 

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا