استاندار خراسان رضوی؛ نگاه سیاسی به مدل توسعه اقتصادی نداریم

۱۳۹۷/۱۱/۱۸ تعداد بازدید: ۲۲۲

استاندار خراسان رضوی گفت: ساخت کشور فقط توسعه زیرساخت ها نیست بلکه این توسعه در گروه تربیت نیروی انسانی توانمند، توسعه گرا و دارای ریسک پذیری بالاست.

استاندار خراسان رضوی گفت: ساخت کشور فقط توسعه زیرساخت ها نیست بلکه این توسعه در گروه تربیت نیروی انسانی توانمند، توسعه گرا و دارای ریسک پذیری بالاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان بینالود افزود: تاکنون در حوزه عمرانی و زیرساختی طی چند دهه انقلاب اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده و تقریبا در تمام سطح کشور این زیربناها درسطح خوبی وجود دارد.

 وی عنوان کرد: اما اگر می خواهیم شهرها و روستاهای ما آبادتر و اقتصاد و معیشت مردم بهبود یابد ، باید مجاهدین اقتصادی را تکریم کنیم و به آن ها احترام بگذاریم. و از مدیران توسعه گرا و ظرفیت و توانمندی آنان بهره گیریم.

وی با بیان اینکه از جمله مشکلات در مسیر توسعه اقتصادی دیوان سالاری حاکم بر اقتصاد و دولتی بودن آن است ، گفت : از این رو تلاش ما بر آن است که به شیوه ای متفاوت استان را اداره کنیم ، مدلی که در استان کرمان در سطحی محدودتر اجرا شد و موفق بود و امید است اینک با هماهنگی و همدلی همه بخش ها  در خراسان رضوی پیاده و اجرا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در آستانه دهه پنجم انقلاب کشور را به گونه ای دیگر مدیریت کنیم ، تصریح کرد : این مدل هم الگوی اقتصاد مقاومتی ومشارکت جدی و گسترده مردم است.

رزم حسینی افزود: در این مدل که در قالب مثلث توسعه اقتصادی با سه رکن طراحی شده ، یک رکن اصلی سرمایه گذاران و کارآفرینان و از دیدگاه دینی ما این افراد مجاهد اقتصادی هستند.

وی با بیان اینکه باید سرمایه گذاران و کارآفرینان را تکریم کرد و موانع را از پیش پای آنان برداشت ، افزود : باید توجه داشت که اصل بر برائت و احترام این افراد است و نمی توان به صرف اینکه یکی خطایی کرده با همه برخورد ناشایست داشت ضمن آنکه اگر سرمایه گذاری خطا کند، دستگاه قضا بر اساس قوانین با او  برخورد می کند.

 وی سرمایه گذاری و ورود کارآفرینان به عرصه اقتصاد آن هم در این شرایط را همانند دوران دفاع مقدس، جهاد دانست و افزود: این حضور آنان به توسعه اشتغال جوانان و رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم می انجامد.

 

نگاه سیاسی به مدل توسعه اقتصادی نداریم

وی با تاکید بر اینکه این امر باید در استان برای همه مدیران و مردم نهادینه شود، گفت : در این میان باید از ظرفیت نمایندگان با هر سلیقه و نگرش سیاسی برای توسعه اقتصادی بهره گرفته شود، ما نگاه سیاسی به مدل توسعه اقتصادی نداریم.

استاندار خراسان رضوی افزود: از نمایندگان خواسته ایم با هر سلیقه سیاسی، در تحقق سیاست های اقتصادی مقاومتی، نقش آفرینی کنند.

وی ادامه داد: ائمه جمعه نیز ناظر بر اجرای مدل توسعه اقتصادی و گسترش فرهنگ اقتصادی هستند و در عین آنکه حوزه اجرا هیچ دخالتی ندارند اما از آن جهت که در فرهنگ سازی موضوع بسیار اثرگذار می باشند، پایه شکل گیری این توسعه هستند.

وی تصریح کرد: در اجرای مدل توسعه اقتصادی خسته نخواهیم شد زیرا این طرح گسترده و بزرگ و زمانبر است و انتظار داریم که در این راه همه اعم از  مدیران و سرمایه گذاران و مردم با همه توان وارد عرصه شده و خستگی ناپذیر تلاش کنند.

رزم حسینی افزود: در این راستا تا کنون موافقت نامه هایی هم در استان با سرمایه گذاران و شرکت های توانمند و توسعه گرا امضا شده تا در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی پروژه های نیمه تمام عمرانی و پیشنهادات سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در مناطق اقتصادی به نتیجه برسد.

وی ادامه داد : زیرا معتقدیم باید کشور را با شرکت های آن ساخت نه با دولت و اقتصاد نفتی و از این رو  در خراسان رضوی استان را با این مدل توسعه ای، به آبادانی خواهیم رساند.

وی با بیان اینکه در کرمان در قالب اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی، 76هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری طی 4.5 سال انجام شد که کارنامه درخشانی محسوب می شود، افزود : اگر می خواهیم خراسان رضوی را بسازیم، باید در این مسیر گام برداریم.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد : تا امروز توازن و عدالت در توسعه اقتصادی نداشته ایم و هنوز هم نداریم چنانکه  یک شهر آبادتر و یک شهرستان محروم تر می شود اما الان در این طرح تلاش می شود تا در هر منطقه با شناسایی و استفاده از ظرفیت ها آن و توانمندی های مردم و مشارکت آنان با کمک و هدایت یک سرمایه گذار توانمند به عنوان معین اقتصادی این استعدادها و ظرفیت ها تقویت و رونق اشتغال و معیشت و اقتصاد را درپی داشته باشد.

وی گفت: در واقع باید با سرمایه مردم و توان خود آنان زمینه ایجاد توسعه متوازن ، اشتغال و رونق اقتصادی در مناطق مختلف و کاهش مهاجرت ها به شهرها و کلان شهرها را فراهم کرد که در این صورت در راستای تقویت ارزش های دینی و اسلامی هم گام برداشته ایم .

وی افزود: به رغم ایجاد زیرساخت های بسیار خوب در روستاها و شهرستان ها، مردم در حوزه اقتصادی آموزش ندیده اند و توانمند نشده اند و برای جوانان، ادبیات ما در حوزه توسعه اقتصاد چون مدیریت جهادی غریب می نماید که امروز یکی از اهداف اصلاح این دیدگاه و همراه سازی آنان با طرح های توسعه و آبادانی استان است.

رزم حسینی در ادامه در شرکت پدیده هم گفت: در یک ماه گذشته 4 جلسه درباره پروژه پدیده داشته ام و قرار است امشب هم در جلسه ای با حضور وزیر اقتصاد برگزار می شود.

وی ادامه داد: با اینکه شرکت پدیده هیات مدیره و مجمع عمومی مشخص دارد و بنده در این مجموعه مسئولیتی ندارم، اما تلاش می کنیم برای حل مشکل سهامداران، راه حلی معقول، اقتصادی و قابل اجرایی بیابیم و سریعتر به سرانجام مناسب برسد.

 

منطقه بینالود به تنهایی می تواند به اندازه برخی استان های کشور سرمایه جذب کند 

نماینده مردم شهرستانهای بینالود و چناران در مجلس شورای اسلامی هم گفت: ظرفیت ویژه ای در این منطقه برای سرمایه گذاری وجود دارد.

 محمد دهقان افزود:  الان که دشمنان انقلاب به لحاظ مالی بر کشور فشار آورده اند، بهترین زمان برای توجه به سرمایه گذاری داخلی است و شهرستان طرقبه شاندیز می تواند به تنهایی به اندازه برخی استان ها سرمایه گذاری جذب کند.

وی افزود : درخراسان رضوی همه شهرستان ها ظرفیتهای خوبی برای سرمایه گذاری دارند اما شهرستان هایی که قرابت بیشتری با مشهد دارند، ظرفیت های بالاتری در اختیار دارند.

اگر مسئولان استانی موانع و اشکلات را برطرف کنند، این شهرستان و گلبهار و چناران، سرمایه گذاری چند هزار میلیارد تومانی را جذب خواهد کرد که به توسعه اقتصادی منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه استاندار خراسان رضوی در طرح توسعه اقتصادی خود می تواند بر ظرفیت گردشگری این منطقه اتکا کرده و در قالب این طرح می توان بسیاری از این توانمندی های بالقوه را بالفعل و به کمک توسعه شهرستان و نیز مشهد آورد.

وی با اشاره به موضوع  پدیده هم خواستار تعیین تکلیف سریعتر این پروژه شد .

فرماندار شهرستان بینالود(طرقبه – شاندیز) با بیان اینکه این شهرستان ستاره گردشگری استان است ، گفت : هر اقدامی که در این منطقه انجام گیرد، بر فضای گردشگری استان تاثیر می گذارد.

حسینی افزود : طی سال های اخیر حدود 2 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهرستان انجام شده و راهبرد اقتصادی که مبتنی بر تجربه موفق باشد ، به ما کمک می کند که این شهرستان را بیش از پیش به سمت توسعه اقتصادی پیش ببریم.

وی با اشاره به حجم قابل توجه مسافر و گردشگر این شهرستان توریستی ، افزود : 215 باغ تالار در طرقبه شاندیز فعال است که 7 هزار نفر در این مراکز فعالیت می کنند.

وی بابیان اینکه این منطقه جاذبه های زیادی برای زمین خواران داشته و دارد ،ادامه داد : با اقداماتی که صورت گرفته جلوی تغییر کاربری های لجام گسیخته را گرفته ایم و الان به دنبال برخورد با تخلفاتی از این دست هستیم.

حسینی در ادامه مجموعه گردشگری پدیده را یکی از مشکلات اساسی شهرستان دانست که تا کنون پیگیری های گسترده ای برای حل مشکلات آن انجام شده و انتظار است سریعتر به سرانجام مناسبی برسد.

امام جمعه شهر شاندیز هم در این جلسه گفت : مردم شهرستان طرقبه - شاندیز با عمق دید مذهبی به مسائل می نگرند و شاهد این مهم آن است که در سایر شهرستان ها یک درصد مردم و جوانان در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند اما در این خطه این رقم 2  درصد جمعیت است.

حجت الاسلام علی بهمنی تصریح کرد :این امر نشان می دهد که باید به مسائل فرهنگی توجه بیشتری نموده و ضمن استقبال از میهمانان و گردشگران، مراقبت های لازم را از فرهنگ اسلامی و دینی خود داشته باشیم.

وی با اشاره به موضوع پدیده گفت : مردم در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند و باید به موضوع پدیده اهتمام بیشتری شود و نگرانی 130 هزار سهامدار آن برطرف شود که نیازمند تلاش بیشتری است .

امام جمعه شهر طرقبه هم گفت : امروز در 40 سالگی انقلاب که کشور و ملت ما با هجمه های گسترده دشمن مواجه است باید بیش از همیشه با انسجام و هم افزایی در برابر مقابل استکبار بایستیم.

حجت الاسلام محمد حسن ایزدی با تاکید بر اینکه تلاش استاندار خراسان رضوی برای اصلاح و بهبود اقتصاد و حرکت به سمت توسعه تحسین برانگیز است و باید همه بتوانیم در جهت تحقق سیاست های اقتصادی گام برداریم.

در این جلسه همچنین دو تفاهمنامه بین دو معین اقتصاد مقاومتی منطقه چهار شامل شهرستان های بینالود و چناران و با استاندار خراسان رضوی و مسئولان این شهرستان ها به امضا رسید.مطابق این تفاهمنامه سازمان همیاری شهرداری های خراسان رضوی به عنوان معین اقتصادی این شهرستان بینالود تعیین شد که بر اساس آن،10 طرح مهم اقتصادی با  سرمایه گذاری 1645 میلیارد تومان و امکان ایجاد حدود 5075 اشتغال جدید در شهرستان طرقبه و شاندیز انجام خواهد شد؛ این پروژه ها در حوزه های مختلف دارای مزیت این شهرستان به انجام می رسد که زمینه اشتغال، تولید و توسعه را برای منطقه فراهم خواهد کرد./م.ا/1910/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا